ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2007-02-22
LOKALITA:

Barokomora Kladno

TEPLOTA VZDUCH: 0°C
TEPLOTA VODY: 0°C
MAX. HLOUBKA: 46 m
MIN. VIDITELNOST: 0 m
MAX. VIDITELNOST: 0 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil, Martin Zatloukal, Jirka Šejba
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

101Na čtvrtek nás pan docent Honěk opět pozval do barokomory v Kladně, k pokračování výzkumu diagnostiky PFO. Jeli jsme nakonec pouze ve třech, Martin Zatloukal a já z Varů a Jiřík cestou z dovolené :).
Sešli jsme se okolo páté hodiny přímo u barokomory, my jsme si s Martinem ještě dopřáli malý gáblík v místním nemocničním bufíku, nějak jsem neodhadnul čas a přijeli jsme o půl hodiny dříve než bylo nutné. Před 'ponorem' ještě stejně přibližně hodinu probíhaly přípravy, hlavně zkoušky přístroje na měření Dopplerova jevu, který měl k dispozici pro měření i během výstupu v barokomoře. Protože měření probíhá za pomoci 'běžného' počítače, bylo nutné počítač umístit mimo komoru (vyšší tlak pevným diskům v počítači opravdu nedělá dobře) a pomocí průchodky mít s sebou v barokomoře jen sondu. Dále probíhala příprava i na sonografické vyšetření, kdy se bral do barokomory celý 'notebook', ale až v poslední fázi 'výstupu', vstupem z vyrovnávací komory.
Dekompresní ponor měl být tentokrát o něco delší a hlubší a i následný výstup nebyl plánovaný až tak pozvolně jako minule, cílem bylo vytvoření měřitelných mikrobublin v těle. Což se paradoxně prý moc nepovedlo, i když jsme se všichni shodli na tom, že nás ta kůže na rukou podezřele svědí, skoro to vypadalo na velmi lehkou formu kožní DCS :)..
Do barokomory bylo před ponorem přepraveno lehátko, vyšetření 'dopplera' se provádělo právě zde. A vzhledem k počtu lidí byla tentokrát komora opravdu plná, lehátko zabralo pěkných pár míst k sezení. 'Zanoření' proběhlo bez problémů, nikdo neměl problémy s vyrovnáváním tlaku, 'na dně' jsme byli za necelých osm minut. Pak následoval pobyt 've 46 metrech', přibližně osmnáct minut, a pak 'stupňová dekomprese' svižným tempem. Opět jsem si vzal s sebou Aladina, abych mohl sledovat průběh ponoru, ale narozdíl od první návštěvy barokomory kdy byl výstup ještě konzervativnější než výpočet komputeru, tentokrát se počítadlu výstup silně nelíbil, protestoval hlavně proti skoro vypuštěné zastávce v devíti metrech a když jsme opouštěli barokomoru, byl už Aladin přepnutý v SoS modu :).
Během výstupu se prováděla měření u všech účastníků, od 'devíti metrů' i včetně sonografu. Výsledky měření zatím neznám, ale prý překvapivě zcela negativní, bublinky se prostě tentokrát nechtěly tvořit, komunistaví proč ;). Ve vyšetřování se pokračovalo i po výstupu, někdo musel i chca nechca udělat pár dřepů (ale my s negativním PFO jsme byli toho ušetřeni :)..). Okolo půl deváté jsme se se zbylým osazenstvem rozloučili a odjeli do Varů. Čekal jsem únavu, na řízení jsem se moc netěšil, ale i to proběhlo bez problémů, takže se výlet do Kladna vydařil :).
Jako bonus pro pobaveni přidávám krátké video z ponoru (XviD, 30s, 1.75MB), každý z nás už měl očividně 'nabráno' a i ten hlas měl každý o dvě oktávy výše :)) .. Kvalitu fotek omluvte, do barokomory jsem bral foťák raději v podvodním pouzdru.

FOTOGRAFIE Z AKCE

velkyobrazek
barokomora od zadních dveří
obr1 obr2 obr3 obr4
obr5 obr6 obr7 obr8
obr9 obr10 obr11 obr12

 

Komentáře k článku:

#1. Autor: Kajer Stanislav, mail, dne 2016-05-25 12:37:09 napsal:


Dobrý den.

Zajímá mne dění kolem barokomor. Prý to má příznivé účinky na regeneraci, rehabilitaci a pod. Můžete něco blíže sdělit? Jak se může úplný lajk zůčastnit?

Děkuji moc. Kajer Stanislav

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw