ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2007-04-01
LOKALITA:

Amerika - lom Mořina

TEPLOTA VZDUCH: 12°C
TEPLOTA VODY: 4°C
MAX. HLOUBKA: 9 m
MIN. VIDITELNOST: 4 m
MAX. VIDITELNOST: 7 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil, Eva Zatloukalová, Martin Zatloukal
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

107Ponor na Americe jsem si tradičně nenechal ujít, letos se ke mě připojili Eva a Martin Zatloukalovi, i když nakonec Eva pod vodu nešla, to zdraví holt někdy potápěče potrápí v tu nejnevhodnější dobu..
Letos jsme to s tím vstáváním asi lehce přehnali, k lomu jsme přijeli už před půl devátou. Takže skoro první, vpodstatě i před hlavní vlnou pořadatelů. A možná to bylo tak lepší, alespoň jsem napravil chybu s registrací, nějak jsem pozapomněl dopředu nahlásit i auto. Takže to nakonec všechno dobře dopadlo, chvíli jsme v mírně chladném počasí přešlapovali před vjezdem, abych okolo deváté jako první potápěčské auto a vlastně i spolu s Evou a Martinem jako prví nahlášení potápěči sjel dolů k vodě.
Když už jsme se takhle včasně dostali k vodě, na nic jsme nečekali a hned se nastrojili do cajků, bohužel bez Evy, ta ponor vzhledem k nastydnutí rozumně vzdala. Tentokráte jsme si chtěli jako první trasu proplavat menší část, posledně zde byla přímo ukázková viditelnost a dalo se předpokládat že zde bude zase, byli jsme v této části první :).
Ještě před zanořením jsem už věděl, že je zle, napouštěcí ventil jsem díky výměně za řešení vytápěné vesty a opětovném nasazení původního Apeksu udělal špatně.. Voda mi do sucháče tekla jak o život a teplá opravdu nebyla ;). Ale vzhledem k tomu, že už jsem byl plně nastrojený, zahrál jsem si na drsňáka :P a s Martinem se zanořil, byl jsem sám zvědavý jak dlouho pod vodou nakonec vydržím. Ukázalo se, že jakmile se do sucháče napustilo určité množství vody, další už naštěstí přitékala mnohem méně než na začátku ponoru, ještě že tomu bylo tak..
Proplavali jsme celou menší část podél stěn proti směru hodinových ručiček a při návratu jsem už věděl že je zle, zatopený sucháč je prostě zatopený sucháč. Co mě trochu překvapilo bylo to, že mi byla zima hlavně na stehna, ta už začala ve studené vodě protestovat. Takže jsem se na mělké části s Martinem dohodnul že on bude ještě chvíli pokračovat v ponoru ve větší části lomu a já už půjdu z vody. Ponor jsem ukončil, dobelhal se s nohavicemi plnými vody k autu a velkou radostí to celé ze sebe shodil ;). Ještě že mi Eva pomáhala ze všech sil, a i ten teplý čajík potěšil :). Ještě před odstrojením jsem zahlédnul kamaráda Mirka, se kterým se znám z internetových diskuzí a který přijel z Práglu se svojí kamarádkou na kole. A co víc, přijel se také v té ledové vodě vykoupat :). Marně jsem mu to rozmlouval, se studenou vodou jsem už díky protékajícímu sucháči nějaké zkušenosti měl ;). Nenechal se odradit a jakmile jsem se převléknul, opravdu do vody skočil :). Sice jen na chvíli a s velkým klením, ale nebylo se co divit :)). I jeho horký čaj potěšil, voda byla na přelomu března a dubna opravdu ledová.
Zároveň s Mirkem vylezl z vody i Martin, takže jsme ponor celkově ukončili, pokecali se známými lidičkami (jen ten WillyTeam účast vynechal, hlad byl tudíž obrovský ;))... ), podívali se ještě na slaňování za pomoci záchranářů a pomalu celou akci ukončili. Cesta domů proběhla bez problémů, takže až na tu drobnost se sucháčem plná spokojenost :)
Voda ve Velké Americe je rok od roku horší. Nemůžu si pomoci, ale je to tak. Alespoň co se viditelnosti týče. Dříve jsme například v malé části viděli ze dna celou zadní stěnu, dnes už to zní jako pohádka.. Tím neříkám, že je 'voda' nějak špatná, to v žádném případku, ale je prostě kalnější. Letos na jaře odhaduji viditelnost mezi 4-7m a to jsme ve vodě byli první. Co mě naopak zase potěšilo je mnohem bohatší 'život', přibylo hodně rybiček (co to je, hrouzci?). Také lidí bylo u vody i ve vodě v porovnání s podzimem o poznání méně, což je také pozitivní věc :)). Foťák jsem pod vodu nebral, vždyť už to mám všechno nafocené několikrát ;)..

FOTOGRAFIE Z AKCE

velkyobrazek
propojení malé a větší části lomu
obr1 obr2 obr3 obr4
obr5 obr6 obr7 obr8
obr9 obr10 obr11 obr12

 

Komentáře k článku:

#1. Autor: Jana, mail, dne 2007-05-01 22:59:56 napsal:

Hmm- ale i tak to tam vypadá bájo.. :o)) Že bych se někdy zajela podívat? :o)

#2. Autor: Rozruch, dne 2007-05-25 00:11:52 napsal:

No vynechali jsme, ale priste se snad uz zucastnime :-). A jsou to hrouzci, neboli rizaci.

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw