ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2005-05-24
LOKALITA:

Chorvatsko - loď

TEPLOTA VZDUCH: 30°C
TEPLOTA VODY: 14°C
MAX. HLOUBKA: 56 m
MIN. VIDITELNOST: 15 m
MAX. VIDITELNOST: 25 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

40Pátý ze sedmi článků o květnovém potápění v Chorvatsku, tak jak jsem jej napsal přímo na lodi :) ..

Ráno opět snídaně v osm hodin, po snídani hodina odpočinku a pak už následuje brífink s popisem ponoru. Středeční první ponor je netypický, budeme se potápět v proudu, loď nás vysadí mezi dvěma ostrovy vzdálenými od sebe asi 500 metrů, mezi kterými je asi 30 metrů hluboký průplav. Nutno podotknout, že se nacházíme v plavební dráze, takže je nutné zachovat jistou opatrnost. Jedná se o driftový ponor, z lodi vyskáčeme pokud možno společně, zanoříme se a pak už se jen necháme unášet proudem, těsně nade dnem. Dohoda zní: 'nedekompresní' ponor, jakmile dosáhneme nulového času, postupně se vynoříme a před vynořením na hladinu "střílíme" dekobójku, z důvodu bezpečnosti. Kapitán nás poté má vyzvednout postupně na hladině.
Zanoření je bez problémů, dno je přibližně v třiceti metrech. Proud není ani zdaleka tak silný, jak bylo naznačováno, není problém plavat proti proudu jen za pomoci ploutví. Přesto je dostatečně silný na to, aby nás unášel pomalu nade dnem. Viditelnost je zhoršená, na dně se nacházejí velké kameny či malé skalky porostlé trávami a korály, okolo nich je písčité dno. Ryb je zde málo, ale přesto je na co se dívat, korály a gorgonie jsou zajímavé a v písku je hodně mušlí.
V nulovém čase (přibližně v patnácté minutě, plavali jsme stále ve třiceti metrech a ponor je v opakované skupině) se začínáme vynořovat volnou vodou, v deseti metrech vypouštím bójku. Postupně vystoupáme a uděláme bezpečnostní zastávku v pěti metrech. Následuje postupné vynoření na hladinu, hledáme loď. Ta se od nás nachází přibližně sto metrů daleko, rozhodujeme se plavat po hladině až k lodi (asi to nebyl dobrý nápad, plaveme po relativně saturačním ponoru a proti proudu). Na loď vylézám s Kamilem docela unavený, naštěstí bez jakýchkoliv následných problémů.
Po ponoru se postarám o výstroj a jdu si na záď lodi lehnout, přeci jenom mě plavání proti proudu unavilo. Okolo poledne je oběd a pak následují příjemné čtyři hodiny na odpočinek.
Zajímavým zpestřením je rožnění kůzlete, na kterém jsme se spolu dohodli včera a které mám posádka lodi připraví nad rožněm, ukrytým na zádi lodi. Kůzle vypadá výborně, rožeň je automatický a pod roštem se topí dřevěným uhlím.
Okolo čtvrté hodiny je dnešní druhý breefing, budeme se potápět u malého ostrůvku s přilehlou stěnou, vedoucí asi do 35ti metrů. Loď kotví už nad hloubkou, po seskoku do vody plaveme nad "mělčinu" u ostrova a pak sestupujeme postupně podél stěny až ke dnu. Zde pokračujeme podél stěny za postupného vynořování až ke zlomu, kde na stěně končí korály a gorgonie a tak se otáčíme a plaveme podél stěny zpět. Nacházíme dvě pěkné, ale slepé jeskyně, v nich na dně pár pěkných sasanek, jinak nic zajímavého.
Ponor ukončujeme výstupem podél stěny, od patnácti metrů je skála porostlá travinami. Deko si odkroutíme proplaváváním trávy, uběhne mi docela rychle. Vynořujeme se asi šedesát metrů od lodi, podle náměru plaveme k lidi pod hladinou v malé hloubce.
Po ponoru opět ošetření výstroje a odpočinek s jedním půllitrem. Okolo sedmé hodiny je večeře a k překvapení asi všech je k jídlu kůzle s orestovanými brambory. Maso je již skoro studené, zdá se mi nedopečené a masa je skutečně málo. Asi všichni jsme docela zklamaní, už jen vzhledem k ceně, co jsme nuceni za kůzle zaplatit (10 euro na každého). Navíc mám poprvé pocit, že jsem se nenajedl do sytosti ;)..
Večer už jen odpočívám, dívám se na film a dopřávám si ještě jedno pivko u sledování finále ve fotbale (Liga mistrů?).

FOTOGRAFIE Z AKCE

velkyobrazek
právě jsem úspěšně vypustil dekobojku při ukončení driftového ponoru
obr1 obr2 obr3 obr4
obr5 obr6 obr7 obr8

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw