ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2006-01-27
LOKALITA:

Chodov - Bílá voda

TEPLOTA VZDUCH: -15°C
TEPLOTA VODY: 0°C
MAX. HLOUBKA: 8 m
MIN. VIDITELNOST: 5 m
MAX. VIDITELNOST: 10 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil, Jirka Šejba
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

59Po drobném neúspěchu z minulého týdne (automatika byla samozřejmě v pořádku, asi zamrznul první stupeň) jsem se konečně letos dostal pod led. Však to už byl docela absťák.. :D
O ponoru jsem se dozvěděl od Žembouše, dohodli se s Jiříkem na pátečním dopoledni. Já se jen zdvořile přidal a to jsem ani netušil, že Žembouš sice vyřeže vzornou díru nad lesem, ale do vody nakonec nepůjde, odůvodňujíc to trapně potřebou práce pro zákazníka :), a Jiřík pozve pod vodu ještě dalšího potápku.
Takže jsme se nakonec okolo deváté ráno sešli u vody, Žembouš už začal řezat díru a já jen tak kibicoval. Po chvíli přijel i Jiřík, má zase nové služební terénní auto (čtyřkolka s redukcí se to tohohle počasí docela hodí), takže jsem chvíli nevěděl, jestli nás nejde seřvat někdo od 'cajtů :) .. Nakonec se z toho přeci jenom vyklubal Jiřík, celý nešťastný že neřežeme díru hned u břehu ;). Ještě než Žembouš odjel, dorazil i Jiříkův kolega a po chvíli ještě další človíček, ovšem nepotápějící se. Ono těch aut nakonec přijelo ještě mnohem více, taková parta bláznů lezoucí v tom mrazu pod vodu, to je jistě lákavější než tlupa mluvících lachtanů, alespoň podle počtu státních a městských policajtů, kteří se sjeli ze širokého okolí :P.. Počet už přesně nevím, ale bylo jich najisto nejméně dvakrát více než nás civilů..
V klidu jsme se oblékli, nepotápějící se kolega alespoň mně hodně pomohl se sidemountem, přesunuli jsme se k díře v ledu a po chvíli se i všichni tři zanořili. Dopředu musím uznat, že jsem si měl přeci jenom vzít raději dvojče, sidemount pod led bez vyzkoušení nového podobleku a konfigurace není to pravé ořechové. Těch osm kilo olova bylo až skoro málo, křídlo jsem nenafukoval pro jistotu vůbec a v sucháči bylo vzduchu jen nezbytné minimum.. Taková dvě kila olova navíc by najisto neuškodila. Plavali jsme mezi stromy, Jiřík se obětoval a vzal si na starost naviják, kolega měl zase plné ruce podvodní kamery a já se jen líně motal kolem. Viditelnost byla úžasná, takovou čistou vodu pamatuji naposledy před dvěma lety v zimě na Rotavě. Nebylo nutné se držet šňůry, viditelnost byla najisto alespoň deset metrů a více, světla díky úplně jasné obloze také dostatek. Plavali jsme mezi stromy, tvarově v kruhu. Cívka ještě nebyla vymotaná, ale raději jsme se otočili a vraceli se zpět. Chvíli po otočení jsem zažil příhodu, která byla cokoliv jiného než příjemná, po pravdě jsem se skoro utopil.. Při používání sidemountu je vhodné díky odděleným flaškám měnit průběžně automatiky, já je 'switchuji' po cca čtyřiceti barech spotřeby. Bohužel když jsem si měnil automatiku, podařilo se mi asi špatně vydechnout vodu z druhého stupně, a paradoxně nepomohla ani sprcha. Hádám že byl problém v jednocestném výdechovém ventilu, asi se neuzavřel a 'automatika dávala plnou hubu vody'. Samozřejmě jako na potvoru jsem nemohl rychle nahmátnout druhou automatiku, naštěstí jsem jí měl vedenou za krkem, stačilo tedy nahmátnout hadici a 'jet' po ní až k automatice. Ale abych se přiznal, když mi automatika už i při třetím pokusu o nadechnutí dala plnou papulu vody a já už byl v maximálním výdechu, nebylo mi v té chvíli zrovna do zpěvu.. Naštěstí se vše vyřešilo nahmátnutým 'primárem', po chvíli jsem se uklidnil a později jsem si v klidu a s 'funkční' automatikou v ruce zkusil opět automatiky prohodit, vše už bez problémů. Takže výsledkem byl jen drobný břichabol z toho stresu a poznání, že ne vše se dá při tréningu nacvičit (samozřejmě jsem měl kolem sebe další dva potápěče, z toho alespoň jednoho hodně zkušeného, situace by se asi vyřešila s jejich pomocí - potápění v maximálním výdechu mám nacvičené z bazénu), ale i tak nervy zapracovaly, příjemné to nebylo. Jen je na Bílé Vodě o trochu vody méně, alespoň té, co jsem stačil spolykat :|. Je to prostě další cenná zkušenost, zaplať příroda že dopadla tak jak dopadla.
Ponor jsme ukončili docela brzy, já už neměl po návratu k díře v ledu moc chuť si dát ještě jedno kolečko pod ledem, kolega s kamerou už zcela jednoznačně vylejzal nahoru na led a tak jsem ještě těsně pod ledem okukoval Jiříka kroužícího kolem, ale pak jsme oba dva ponor ukončili také. Jak jsem následně zjistil, odlepila se mi záplata na rukavici, už mě pravá ruka hodně studila, rukavice byla plná vody.
V klidu jsme došli za postupného zamrzaní všeho co zamrznout šlo na cestu k autům a za občasného kletí ten kus ledu co býval cajkem ze sebe dostali dolů :). Zbyl už jen čas na čajík, trochy toho pokecání a ukončení celé akce.

Jak už jsem napsal, voda je na Bílé Vodě pod ledem extrémně čistá a vypadá to, že se asi jen tak do jara zhoršovat nebude. Což je výborná zpráva, žádná další lokalita v rozumném dosahu a s podobnou viditelností tady není. Života sice pod ledem moc není, hádám že většina ryb bude zalezlá v bahně na dně. I když Jiřík tvrdí, že dnes viděl kapitální štiku, ale znáte to.. :D
Vyvážení v konfiguraci sidemount plus 2x8l je nutné s cca 10kg olova, alespoň v kombinaci se silným podoblekem. Routování hadic je také nutné ještě dořešit.
Celkově tedy s ponorem téměř absolutní spokojenost :). Možná se mi ještě podaří sehnat nějaké fotky z akce, pokud ano, článek doplním.

 

Komentáře k článku:

#1. Autor: Spachal, mail, web, dne 2006-07-26 20:40:45 napsal:

Testovani redakcniho systemu
Pouze test, zda komentář k článkům funguje jak má :) ..

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw