ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2006-08-26
LOKALITA:

Rotava - lom

TEPLOTA VZDUCH: 20°C
TEPLOTA VODY: 4°C
MAX. HLOUBKA: 34 m
MIN. VIDITELNOST: 0 m
MAX. VIDITELNOST: 6 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil, Martin Žemba
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

79Poslední víkend v srpnu jsme se po dlouhé době vypravili na Rotavu, vodu jsme zde mohli očekávat vlastně jakoukoliv ;).. Vyjeli jsme z Varů ve třech, Žembouš, Jana a já, hned za ranního kuropění okolo deváté ráno :). Cestou jsme tradičně v Chodově doplnili v místní pekárně proviant, také proto abych alespoň jednou na fotkách mohl na oplátku WillyTeamu nahnat chutě, oni mi to dělají skoro pořád v každé sérii fotek z potápění :))..
Závora byla otevřená, žádný zákaz nebyl nikde vyvěšený, přirodaví jak to je teď s majiteli a vjezdem k lomu (i když k tomu se také ještě dostanu..). Sjeli jsme tedy po pokochání se brčálovou barvou vody z vyhlídky až k vodě a po chvíli kecání se nastrojili do cajků. Jana nám pomáhala s ustrojením, byly jí svěřeny naše cennosti v podobě klíčů, mobilů a peněženek :) a my se s Žemboušem přesunuli do vody.
Už ze břehu voda moc vábně nevypadala, po zanoření u hráze se ukázalo, že to není jen 'špinavej horní metr' jak jsme se na břehu utěšovali ;), ale prakticky celá příjezdová cesta byla .. no bez viditelnosti, no.. :). Plato jsme našli jen náhodou skoro po hmatu, naštěstí čím dále od vstupu a čím hlouběji, tím se viditelnost postupně zlepšovala, i když jen trochu.
Naklesali jsme až nade dno, zde se zase voda o něco více zakalila, stále však to bylo lepší jak u vstupu. Plavali jsme nade dnem až prakticky k vyvázané bójce, i když je pravda, že jsem to lano našel jen náhodou (a popravdě řečeno to lano si našlo mě ;)..). U bójky jsme se tedy obrátili a podél břehu pokračovali zpět. Přibližně proti příjezdové cestě jsme se začali postupně vynořovat, voda zde byla jednoznačně nejčistší, okolo dvaceti metrů hloubky bych odhadoval skoro pět-šest metrů viditelnosti a nezvykle hodně světla. Postupně jsme se vynořovali, počítače už ukazovaly pár minut deka. V malé hloubce jsme tedy pokračovali ve směru podél stěny lomu k příjezdové cestě. Chtěl jsem se ještě podívat na ryby ve stromech podél cesty, ale to bylo jen zbožné přání, až na pár okounků jsme neměli šanci hlavně díky viditelnosti cokoliv většího zahlédnout.. No a na konci jsem už trochu zrychlil, měl jsem díru v sucháči na pravé ruce v manžetě a už jsem byl promáčený a prochladlý až moc. A nechtěl jsem to ještě zhoršit něčím úplně jiným ;)..
Na břehu už na nás hned po vynoření volala Jana, že se nás chystají zavřít v lomu ;). Na příjezdové cestě jsou totiž nějaké velké kameny, zatím odtažené na stranu. Ale očividně jsme byli nějakému magorovi trnem v oku, hned volal traktor, těžko říci kdo to vlastně byl.. I když vzhledem k velikosti těch kamenů by si s tím Berlingo asi hravě poradilo, nechtěli jsme si přidělávat problémy a tak jsme svižně sbalili cajky a odjeli z lomu. Za závorou jsme ještě chvíli čekali jestli nepřijede nějaký ten traktor, ale po chvíli nás to přestalo bavit ;) a tak jsme odjeli definitivně.
Cestou zpět jsem se ještě stavili se podívat na Bílé Vodě, zda by nestálo za to tam do vody vlézt, ale kromě nakrmení kačen jsme tam asi jeli zbytečně, voda vypadala čistá jen v horním metru. I když zrovna na této lokalitě to je vážně těžko odhadnutelné, mezi stromy může být voda čistá jak křišťál (jak si vždy když tam lezeme jalově namlouváme :))..).

Suma sumárum, voda na Rotavě stojí opět za bačkoru. Do deseti metrů je sice voda relativně teplá, ale zase s bídnou viditelností. Nejlepší by byl asi ponor v přibližně dvacetimetrové hloubce, okolo lomu, ovšem je otázkou, zda to za tu cestu a ponor stojí.. Navíc majitel už asi zcela zblbnul, alespoň podle toho, co jsme osobně viděli :| .. Můžeme jen zůstat optimisty a doufat, že se to všechno k lepšímu změní :)..

FOTOGRAFIE Z AKCE

velkyobrazek
Martin a jeho staronová placatice :)
obr1 obr2 obr3 obr4
obr5 obr6 obr7 obr8
obr9 obr10 obr11 obr12

 

Komentáře k článku:

#1. Autor: Hynek, web, dne 2006-09-11 08:20:12 napsal:

:)
Ta fotka se zradlem je asi zatim nejlepsi foto co jsem tu videl :-D

#2. Autor: Spachal, dne 2006-09-11 21:55:47 napsal:

Tak to's toho tady videl zatim jeste malo, chapce! :D :P ;)

#3. Autor: Rozruch, web, dne 2006-09-13 23:10:56 napsal:

Tak nahnat nam chute se ti zachtelo :-)). A povedlo se ten kolac vypada uzasne. Hned bych se zakousnul. Jinak viditelnost na Rotave mate alespon v hloubce lepsi nez u nas na Slapech. A to kridilko je moc pekny uz se prodava ?? Vypada to ze jeden nas clen asi pujde do kridilka a tak jsem mu doporucoval Martinovo :-)).

#4. Autor: Spachal, dne 2006-09-14 00:28:00 napsal:

Za Martina i doporučení děkuji, ale kevlarové křídlo, to bude mít asi jen pan Anhinga :D. Pokud jsem to dobře pochopil, jednalo se jen o kus nějakého vzorku, on ten materiál nemá kromě názvu nic zas tak specialního, málokdo ví že paradoxně kevlar je dobrej proti oděru ale zcela na pytel vůči průrazu, alespon v těchhle tloušťkách a procentu materiálu .. Takže výhoda je jen ta váha, je to opravdu lehoučké křidélko :).. Ty matroše ze kterých se teď křídla šijí, jsou nejen hezčí, ale hlavně i výrazně lepší, veř mi :)) ..
Rotava je sice hezká, ale je tam v té hloubce zase prd k vidění a navíc těžko říci jak to teď obecně s potápěním na Rotavě bude. Hádám že to stejně dopadne bledě, ale nechám se rád přesvědčit o opaku ;) ..

#5. Autor: Rozruch, web, dne 2006-09-15 00:24:10 napsal:

No tak to jo ja zas ty matrose nejak nemam zmaknuty co a jak. Ale dik za informaci. Od nas ma Willy Maritinovo kridlo a je pravda ze je to super matros je velice pevnej. Jo a jeste Venca si velice pochvaluje Martinuv pozarucni servis :-)). Mel diru v dusi a Martin mu to zcela zdarma vymenil za uplne novou. Tomu rikam pristup k zakaznikovi :-) !!! Jinak doufam ze vam ta Rotava dopadne dobre aby jste se meli taky kde potapet. Chtelo by to nejakou vetsi prehradu v okoli co ?!!

#6. Autor: Spachal, dne 2006-09-16 11:04:15 napsal:

Martin ma v tomhle smeru docela pozitivni pristup, nejste vyjimka :)) .. Navic ty materialy ze kterych sije ted kridla, to se s temi puvodnimi neda moc srovnavat, zase to je o rad vyse, jak material na duse, tak i vak kridla. Sam jsem na to cumel jak pero z gauce :D ..
A tech prehrad je tady hodne, dokonce i krasne cistych a hlubokych, ale pristup k nim neni, to je ten problem :( ..

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw