ÚDAJE A POPIS

DATUM AKCE: 2006-07-04
LOKALITA:

Trhová Kamenice a okolí

TEPLOTA VZDUCH: 25°C
TEPLOTA VODY: 4°C
MAX. HLOUBKA: 25 m
MIN. VIDITELNOST: 2 m
MAX. VIDITELNOST: 8 m
ÚCASTNÍCI: Honza Spáčil, Pavlínka Spáčilová, Tomášek
PROFIL PONORU: zde
  

POPIS:

85Začátkem července jsme rádi přijali pozvání na dovolenou do východních Čech, na lokalitu Trhová Kamenice. Pozvali nás potápěči z Budějic, tedy hlavně pan Kříž, Pavlínčin táta :). Vše už bylo zařízeno, od místních pardubických potápěčů byla pronajmuta chata přímo u lomu, stačilo jen přijet a 'pobýt' :).
Z Varů pod Pardubice je to cesta dlouhá. Ale už teď prozradím, že to stálo za to. Přijeli jsme sice díky pozdnímu odjezdu z Varů až hodně pozdě v noci (a kupodivu jsme našli cestu k lomu na první pokus, i když je to cesta záludná :)..), v úterý jsme se už hned potápěli. Chata je skutečně pár kroků od vody, v tomto směru přímo ideální kombinace. Potápěči z Budějovic přivezli i svůj kompresor, takže i plnění flašek na místě bylo bez problémů.
Samotný lom je sice relativně malý, ale díky chemickému ošetření vody byla viditelnost i přes horké počasí excelentní a pokud se někomu podařilo zakalit dno ;), kal se velmi rychle usazoval. Vstup do vody je vyřešený též výborně, na přístupovou cestu navazuje široký kamenný schod ze kterého je vstup i výlez z vody velmi jednoduchý. Lom má pravidelný kruhový tvar, tvoří jej často kolmé kamenné stěny, dno je relativně ploché. Přímo pod vstupním schodem je v přibližně devíti metrech výcvikové plato uchycené přímo na skálu, dostatečně prostorné i pro více potápěčů. Maximální hloubka je okolo dvaceti metrů, dno však bývá už zakalené. Rostlin v lomu moc není, zato je zde hodně okounků, plotic, pár kapříků a třeba také i raci. Noční ponory jsou zde výborný zážitek, vylézají raci a i kaprů jsme v noci viděli dost.
O kus výše nad lomem je další, menší bývalý lom, voda je zde ale očividně hodně zakalená, nakonec jsme se zde nepotápěli. Hned u chaty je k dispozici malé hřiště. Do nejbližší vesnice (Trhová Kamenice) to je po lesní a polní cestě kousek, za špatného počasí může být ale tato cesta nepříjemná..
V relativně blízkém okolí je hodně pěkných lokalit, my jsme se podívali na Borek a Leštinku, ponory zde jsou opravdu velmi pěkné. Borek je zajímavý svými atrakcemi a pěknou viditelností v hloubce, Leštinka je zase výborně zarybněná a třeba setkání s místní štikou je opravdu moc pěkný zážitek :). Převážně jsme se ale potápěli v lomu u chaty, i když je poměrně malý, vždy bylo 'na co koukat'. A i noční ponory byly výborné, vřele je doporučuji. Já si navíc díky laskavému zapůjčení párkrát vyzkoušel celoobličejovou masku, Interspiro, a už vím na co budu šetřit :)).
Suma sumárum, výborná dovolená v Čechách, dobrá parta lidí okolo, nádherné potápění, prostě dovolenou jsme si užili. Profil je tentokráte trochu větší, spojil jsem všechny grafy do jednoho obrázku, takže se omlouvám za tu velikost.

FOTOGRAFIE Z AKCE

velkyobrazek
obr1 obr2 obr3 obr4
obr5 obr6 obr7 obr8
obr9 obr10 obr11 obr12
obr13 obr14 obr15 obr16
obr17 obr18 obr19 obr20
obr21 obr22 obr23 obr24
obr25 obr26 obr27 obr28
obr29 obr30 obr31 obr32
obr33 obr34 obr35 obr36

 

Komentáře k článku:

#1. Autor: hynek, dne 2006-10-07 00:28:51 napsal:

maska...
A nejak fotecka te celo-xicht masky?

#2. Autor: Spáchal, dne 2006-10-07 02:23:51 napsal:

Teď nevím na co se ptáš :) .. Fotku máš třeba u výrobce zde: http://www.interspiro.com/diving.htm. Stačí nebo chces v té celoobličejovce vidět přimo mě? :D

#3. Autor: Hynek, dne 2006-10-08 17:20:29 napsal:

Maska
no chtel jsem ji videt primo na tobe :)

#4. Autor: Spáchal, dne 2006-10-09 19:30:40 napsal:

No a v čem je problém? Dvakrát ji mám na těch fotkách tady na papule a jednou pověšenou na krku, to nestačí? :P

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw