PENTAX K100D


Odkazy na jednolivé články týkající se PENTAX K100D:

Teleobjektivy pro Pentax

S objektivy jsem začínal jako asi mnoho ostatních, koupil jsem pentax K100D spolu se základním objektivem 'seťákem', SMS DA 18-55. Který je nejen podle mého názoru velmi dobrý objektiv (na tu cenu přimo výborný :D ), ale ač 'začíná' na velmi příjemných 18mm (po přepočtu na kinofilm a crop faktoru 1.5 to je 28mm), jeho 'konec' je občas příliš krátký..

Začal jsem přemýšlet, jak tento nedostatek napravit :). Nejdříve jsem uvažoval o 'universálním' objektivu, který by měl potřebný rozsah a setový objektiv nahradil. Těchto objektivů pár k dispozici je, namátkou Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 Di II nebo Sigma 18-200/3,5-5,6 DC. Rozsah 18-200 (28-300mm při přepočtu na 36mm kinofilm) je už velmi příjemný, dá se přepokládat, že na 95% snímků by nebylo třeba měnit objektiv.
Takže jsem začal studovat recenze, diskuzní fóra a hledal nějaké ukázkové snímky. Nakonec jsem ale podlehnul argumentům, že takový to rozsah objektivu je už prostě vždy příliš velkým kompromisem mezi univerzálností a vadami objektivu..

Takže jsem se smířil s tím, že výměne objektivů se při focení prostě nevyhnu a budu muset čas od času vyčistit snímač. Začal jsem tedy shánět informace o objektivu, který by rozsah 'seťáku' doplnil.
V úvahu připadalo objektivů opět jen pár, zde je seznam těch, nad kterými jsem uvažoval, chtěl jsem aby 'tele končilo' až na 300mm (450mm po přepočtu):


Nakonec jsem si vybral Taron.. Ptáte se proč? Sám nevím :). Asi by se mi líbila více Sigma APO, která ale je o poznání dražší. Pentax se mi zase nelíbil designově, je to tak :), navíc měl o fous horší světelnost v celém rozsahu. Stejně mám dojem, že co se týče kvality těchto 'plasťáků', je ve stejné cenové hladině vlastně jedno jaký objektiv se zvolí, kvalita bude srovnatelná. Na Tamronu se mi prostě líbila možnost uzamknutí objektivu na makro, navíc jsem viděl pár snímků z tohoto objektivu a i ty se mi líbily. Bylo rozhodnuto :).TAMRON AF 70-300 F/4-5,6 Di LD Macro 1:2

Specifikace objektivu si najděte třeba přímo u výrobce. Český web jaksi na Pentax pozapomněl.. Pěkná recenze objektivu, která se na internetu objevila až po vydání tohoto příspěvku je na stránkách Jakuba Čížka, s radostí zde doplňuji odkaz a doporučuji k přečtění :)
Objektiv jsem objednal nakonec u VK Foto, spolu s UV filtrem Sigma DG MC UV 62 mm. Vše proběhlo rychle a ze strany VK Foto profesionálně, proto je doporučuji a odkazy na produkty zde uvádím, jako malé poděkování, na jejich web :).

A jak jsem slíbil, pokusil jsem se nafotit pár srovnávacích snímků s tímto objektivem, bohužel od středy kdy mi objektiv spedice doručila, mi počasí vyloženě nepřálo, takže sice pár snímků je z venkovního prostředí, ale většina je z interiéru. Prostě kombinace zatažené oblohy, silného větru, mrholení a v tomto počasí nestabilního stativu udělala své.. Až bude možnost, nahraji sem snímky kvalitnější.
Vzhledem k velikosti snímků zde až na vždy jeden snímek neuvádím odkazy na plnou velikost snímků, koho to zajímá, nechť si stáhne celý balík snímků na některém z těchto odkazů:

Nejdříve srovnání pro představu jaký je rozdíl mezi 18mm a 300mm objektivem, modrý ohraničený výřez je oblast, kterou zachytí objektiv při ohnisku 300mm:

Srovnání 18mm a 300mm


Nyní už následuje porovnání kvality snímků při různých ohniscích a clonách. Trochu problematická je ostrost kresby v exteriéru při nejvyšší cloně (a tím pádem nejdelším čase), protože při expozici bohužel ostrost najisto ovlivnil vítr vs. nestabilní stativ..
Kvalitu snímků omluvte, v interiéru jsem neměl vhodné nasvícení (ty tmavé rohy opravdu nejsou vinětace!), navíc vyšši clonu než F16 nemělo význam nastavovat, už i na této cloně jsem zvyšoval expozici o +2EV a přesto jsou snímky tmavé. V exteriéru bylo zase málo světla, takže je na výřezech znatelný šum. Zkusím dodat lepší snímky, až bude možnost je nafotit.

Exteriér, 70mm, F4, F11, F22, F38


Exteriér, 133mm, F4, F11, F22, F40


Exteriér, 200mm, F4, F11, F22, F40


Exteriér, 300mm, F4, F11, F22, F45


Interiér, 70mm, F4, F8, F11, F16


Interiér, 150mm, F5, F8, F11, F16


Interiér, 300mm, F5.6, F8, F11, F16


Chromatická aberace, jakožto vada objektivu, se zde opravdu citelně projevuje. Naštěstí viditelně jen při nejnižším zaclonění, bohužel však v celém rozsahu. Nejméně viditelná je na středu snímku, směrem ke krajům se zesiluje. Doporučuji tedy přiclonit nejen kvůli lepší kresbě, ale i právě z důvodu minimalizace této vady objektivu.

Chromatická aberace, F4, F11, F22, F40


Závěr
Jaká je kvalita objektivu, tu si asi z výše uvedených snímků a výřezů můžete odvodit sami :). Já osobně jsem byl spíše příjemněji překvapený. Vypůjčím si krátké hodnocení, které není z mé hlavy, ale plně objektiv vystihuje: tohle je očividně objektiv "do dobrého počasí". Pokud bude mít dostatek světla a lehce jej přicloníte, odvděčí se z mého pohledu skvělými výsledky. Na nízké cloně se bohužel velmi projevuje chromatická aberace, navíc ostrost kresby je o poznání horší. Nejlepších výsledků bude objektiv dosahovat při cloně okolo F11, mám dojem, že právě při této cloně je kresba nejlepší.
Objektiv je jako levné doplnění 'setového' objektivu vzhledem k poměru cena/výkon velmi dobrý, i když uměl bych si představit o něco lepší výsledky, hlavně při snížených světelných podmínkách (například taková světelnost objektivu 2.8 v celém rozsahu by byla skělá, ale obávám se že by cena byla tak desetinásobná ;)..).
Objektiv je hlučný. Mně to zase až tak moc nevadí, ale pokud 'proostří', je to už slyšet. Ale za tu cenu se dá asi těžko očekávat ultrazvukový motor, že. Naopak váha objektivu je vzhledem k rozsahu dobrá, zde je plast paradoxně výhodou :). Nemám zkušenosti s focením v protisvětle (za těch pár dní co objektiv vlastním, se slunce ukázalo jen na pár okamžiků), ale podle zkušeností ostatních je sluneční clona prý nutnost.
Hodně lidí se také ptá na rychlost ostření. Dle mého subjektivního názoru je dobrá. Občas objektiv proostří, občas prostě ani nezaostří a přepínám na MF. Ale obecně řečeno jsou to spíše vyjímky, takže spíše spokojenost.

Suma sumárum, tento objektiv mohu s klidným svědomím doporučit pro amatérské využití, za cenu za kterou se prodává, to je dle mého názoru více než dobrá koupě :)

A abych nezapomněl, kdyby někdo, nejlépe z okoli K.Varů, vlastnil jiný objektiv v podobném rozsahu a byl zároveň ochotný k nafocení srovnávacích snímků (hodně zvědavý jsem na Sigmu v APO variantě), rád toto případné srovnání zde zveřejním. Hádám že by to zajímalo nejen mě, ovšem sám kupovat ty objektivy pochopitelně nebudu :)).


xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw