» Čas desátků se zase přiblížil .. «

Znáte to, alespoň vy co si účetnictví nenecháváte dělat od paní z účtárny, konec března je vždy velmi zvláštní období roku kdy je člověk jaksi .. citlivější na jakoukoliv zmínku o daních a souvisejících tématech..
Takže i já už léta kroutím hlavou nad tím, jak je možné že si toho ještě nikdo hlavně z řad řádných zaměstnanců či jejich chlebodárců nevšimnul. A pokud ano, jen to tak tiše a pokorně přechází beze slůvka protestu. O čem že to píšu? O množství peněz které každý z nás nacpe do chřtánu natolik nenažraného a ještě k tomu silně neschopného molocha jako je náš stát. Nebudu raději ani rozvádět kam ty všechny prachy vlastně plynou, to bych si zase mohl velmi zvýšit krevní tlak a to je prý nezdravé ;). Jen vždy tvrdím, že pokud by jakákoliv firma podnikala tak příšerně jako stát, byla pořád v mínusu (a ještě by téměř všichni kdo by s ní přišli do styku byli mírně řečeno rozladění), nejpozději do roka je zlikvidovaná a odpovědné osoby možná i trestně stíhané. V případě státu se ovšem nic takového neděje, ale to je opravdu námět k jiné úvaze ..
Takže o co jde? Podívejte se nejdříve na článek na serveru Finexpert.cz, je zde jedna mimořádně zajímavá a zároveň smutná myšlenka: Investování do vlastního vzdělání, abyste měli vyšší plat, je vykoupeno vyšším daňovým pásmem, do kterého spadnete. Je to tak. Kdo vydělává hodně, tak si to prostě nezaslouží, sebereme mu těch peněz (procentuálně i absolutně) proste více, stejně mu toho zbyde dost, noné? Přesně takhle totiž 'uvažuje stát'.
No a teď trochu prakticky, aby to nebylo jen plané tlachání a stěžování si, třeba to někomu otevře oči. Půjčím si výpočet z výše uvedeného článku. Za plat, jakožto odměnu za vykonanou práci, považuji částku kterou musí zaměstnavatel vynaložit na svého zaměstnance, prostě to, co musí zaplatit celkově. Ne velmi eufemisticky nazývaný čistý plat, který většina lidí považuje za 'svůj plat', ani to co se nazývá hrubý plat, který už většina lidí ignoruje. Je to ještě vyšší částka, prostě a jasně - výdaj na zaměstnance.
Takže teď už opravdu konkrétně, půjčím si uvedený příklad, věřím že je spočítaný správně. Čistá mzda jest 23 209 Kč. To je to co zaměstnanec 'dostane na účet'. Této částce odpovídá hrubá mzda 31 780 Kč. No a teď nastává to nejzajímavější, zaměstnavatel musí zaplatit celkově 42 904 Kč. Už tohle číslo je zajímavé, protože nám už v této chvíli stát sebral skoro polovinu. Aby to bylo zcela jasné, sebral nám 19 695Kč. Tím uvedený článek s výpočty končí, realita ovšem ne. Možná si řeknete: stát mi sebral polovinu, zbytek je snad už můj. Ale kdepak ;) .. To byste se oklepali ještě pořád málo, to by na ty platy ve státním sektoru bylo stále ještě málo peněz. Vy ty peníze sice 'do ruky' dostanete, ale i když se zdá že jsou konečně a definitivně vaše, nastupuje jiná finta a tou jsou opět - jak překvapivé - další daně. Co takhle třeba ta z přidané hodnoty nebo ještě jedna mnohem 'vymazlenější', daň spotřební? Jojo, je to tak, opět vám z toho něco seberou a ani o tom nevíte, či si to alespoň neuvědomujete. Když budu velmi optimisticky přepokládat že se 'dépéhačko' ve snížené sazbě plus mínus srovná s daní spotřební (i když si myslím že většina populace si častěji koupí chlast, beňoš a cigára než například rodinný domek..) a budu tedy brát 'průměr' 20% ze všeho co si lid za těžce vydělané peníze koupí, je to z výše uvedeného čistého platu jen přibližně 18 500 Kč. Řeknete si že taková částka je stále ještě 'pěknej peníz', ale při tomto typu úvahy je zapotřebí si uvědomit, že jste vlastně přibližně 24 000 Kč nacpali státu. Těch '24 táců' bylo také vašich. Jen vám je prostě stát sebral, navíc bohužel zcela legálně. Naopak to legálně jde hodně špatně, namátkou vysokoškolské studium či třeba náročná zdravotní operace, ale jak sami uznáte, nic z ani z podobných věcí nelze dělat donekonečna, že..
Já vážně nemám problém se podělit třeba při zajímavé zakázce s někým jiným, 'nechat vydělat'. Chápu také význam výroků typu sociální solidarita či pomoc potřebným. Jen se mi prostě obrací kudla v kapse pokaždé když slyším bohapusté bláboly o 'nízké míře daňového zatížení', státní podpory drobného a středního podnikání a podobných hovadinách. Kalkulačku za pár korun si do ruky umí vzít každý a výše uvedené si spočítat. Proč to ale skoro nikdo neudělá, to moc nechápu, jak vidíte počty to složité moc nejsou ;). A věřte mi, že podporovat funkční a výkonný 'stát' by asi byla radostná povinnost. Takhle to je jen povinnost a raději se mě ani neptejte na můj názor jaká. Suma sumárum, zapamatujte si alespoň jednu věc, stát vám totiž žádné peníze nedává. Stát peníze jen bere a někdy, ale opravdu jen někdy vám trochu z těch sebraných peněz vrátí. A to se dle mého názoru nezmění do té doby, dokud nebude zcela jasný rozdíl mezi lidmi kteří chtějí pracovat a těmi, kteří nechtějí. Možná se to zdá jako drobnost, ale já věřím že to je zcela zásadní kámen úrazu naší 'socialistické' republiky..

V Karlových Varech, 2007-03-22 - 22:47:33

Počet komentářů: 1 | Trvalý odkaz na tento blog


 « Zpět na Soukromý blog

Komentáře k článku:

#1. Autor: krtek, mail, dne 2007-03-22 23:10:13 napsal:

Hups.. :o(((( Inu- Čechy.. :o(

 

 Přidat komentář: 

Informace před vyplněním:

  • Vyplnění té číslice je opravdu nutné, nežertuji ..
  • Nepoužívejte HTML značky, nebudou brány v úvahu
  • Vyplňte prosím alespoň jméno a komentář ..
  • Délka vyplňovaných polí je omezena
  • Nevhodné příspěvky budou proste smazány (doufám že nebude nutné :)


xhtml rss RSS
IngressMania  Posledni aktualizace 02/09/2007 23:30 | SKYPE: spachal       © 2004-2007 ofni.lahcaps@lahcaps cw